کد خبر : 905
تاریخ انتشار : شنبه ۱۷ تیر ۱۴۰۲ - ۱۷:۳۸
-

با حضور مهندسان سعید مدنی و امیرحسین جلالی و دکتر کاکایی و کیاداوود اسفندیاری؛

راهبردهای خروج زنجیره خودروسازی از بحران (قسمت پایانی)

راهبردهای خروج زنجیره خودروسازی از بحران (قسمت پایانی)
این برنامه با حضور مهندس سعید مدنی مدیرعامل اسبق شرکت خودروسازی سایپا و از مدیران با سابقه در خودروسازی، مهندس امیرحسین جلالی عضو هیات رییسه انجمن همگن قطعه سازان کشوری و یکی از قطعه سازان قدیمی و مطرح، دکتر امیرحسن کاکایی کارشناس صنعت خودرو و عضو هیات علمی دانشکده مکانیک خودرو دانشگاه علم و صنعت و کیا داوود اسفندیاری کارشناس صنعت خودرو و مشاور کسب و کار برگزار شد؛

دیجی خودرو – مشکل زنجیره خودروسازی امروزه چیزی فراتر از تعامل غلط خودروساز و قطعه ساز با یکدیگر است. مشکل دخالت دولت در ریزترین امور قطعه سازان و خودروسازان و تصدی گری در امور زنجیره خودروسازی است. امروزه زیان انباشته خودروسازان دولتی و بدهی های آنها به حدی رسیده که از ارزش مجموع دو شرکت ایران خودرو و سایپا بیشتر است.

دولت در خصوص صنعت خودروسازی و بخش خصوصی اقدامی را انجام داد که نزدیک به ۴۰ سال است در دنیا منسوخ شده. این اقدام دخالت در امور خودروسازان خصوصی و تعیین کردن روش فروش دستوری در کنار تعیین قیمت دستوری برای خودروهای مونتاژی بخش خصوصی بوده است. ظاهرا صنعتی که آمریکا با تحریم نتوانست زمین بزند، با سیاست های دستوری و غلط در حال زمین خوردن است. بدین ترتیب کوتاه ترین راه حال برای خروج صنعت خودروسازی از بحران شناسایی افراد کلیدی تعیین کننده سیاست های کلان خودروسازی بوده و حذف این افراد از زنجیره تصمیم گیری برای این صنعت است.

دولتی که شعار آن خصوصی سازی صنعت خودرو بود، اکنون به تصدی گری در امور خودروسازان خصوصی نیز رو آورده و شورای رقابت را مسئول تعیین قیمت دستوری خودروهای مونتاژی بخش خصوصی کرده است. این اقدام دقیقا خلاف شعار خصوصی سازی بوده و دولت با این اقدام نشان داد که نه تنها به خصوصی سازی اعتقادی ندارد، بلکه خودروسازان خصوصی را نیز خصولتی می کند. در این سالها که برخی اعتقاد دارند از صنعت خودروسازی حمایت شده، چنان آسیبی به صنعت خودروسازی وارد شده که اگر کشور در جنگ هم قرار داشت صنعت خودرو تا این حد آسیب نمی دید.

درحالیکه بسیاری از ارگان ها منت حمایت از صنعت خودروسازی را بر سر فعالین این صنعت می گذارند، اما باید اظهار کنیم که عملا در سالهای گذشته نه تنها حمایتی از صنعت خودروسازی نشده، بلکه حمایت به گونه ای بوده که خون صنعت خودروسازی نیز مکیده شده است. در واقع رفتار پوپولیستی ارگان ها و نهادها سبب شده تا مردم تصور کنند که در طی دهه های گذشته همواره از صنعت خودروسازی حمایت شده و علیرغم این حمایت ها، صنعت خودرو خروجی خوبی نداشته است. در قسمت پایانی این برنامه خبرنگان خودرو، ضمن جمع بندی و ارائه ۵ راهکار برای خروج صنعت خودروسازی از بحران، به مواردی این چنینی نیز پرداخته ایم.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.